اخبار و مقالات

صدا چیست؟

    از لحاظ فیزیکی، صدا ارتعاش مکانیکی یک محیط الاستیک گازی، مایع و یا جامد است. صدا شکلی از انرژی مکانیکی است که هنگامی که ذرات در اطراف موقعیت تعادل خود نوسان کنند تولید می شود.

    انتشار صوت در هوا زمانی اتفاق می افتد که یک منبع صدا، معمولا یک شی ارتعاشی مکانیکی تحت تاثیر باعث می شود مولکول های هوا چسبیده به سطح آن در اطراف موقعیت خود نوسان کنند.

    با توجه به خاصیت ارتجاعی هوا صدا از طریق هوا با استفاده از نوسانات پی در پی از همسایه ذرات هوا الاستیک ساطع میشود، و یک موج صوتی به طور پیوسته در حال پیشرفت است. در یک موج صوت در هوا ذرات در همان جهت انتشار جبهه موج (= موج طولی) نوسان خواهد داشت، و این موضوع باعث ایجاد مناطق با بالاتر فشار به ترتیب پایین تر نسبت به فشار اتمسفر خواهد شد. بنابراین امواج صوتی می توانند به عنوان امواج فشار هوا رفتار کنند.

    انرژی حمل شده با امواج صوتی را شدت صوت می گویند.شدت صوت در واقع احساس بلندی یا کوتاهی صدا را
ایجاد می کند و بر حسب واحد دسی بل اندازگیری می شود . گوش انسان قادر به شنوایی شدت برابر 60 – 30 دسی بل می باشد.


چند نکته برای داشتن خانه و محیطی آرامتر

   گزارش منتشر شده در سال 2009 در شهر نیویورک نشان داد که 74 درصد شکایات روزمره مربوط به  ناراحتی  از سروصدای همسایگان  با دیوار های مشترک است و همچنین در نظرسنجی های انجام شده در نیویورک  از هر 6 نفر 1 نفر از سر و صدای همسایگان خود احساس ناراحتی می کند.هیچ کسی از سر و صدای تلویزیون و موسیقی همسایه هر چند ضعیف  لذت نمی برد اما اگر در آپارتمان هایی با دیوارهای بسیار نازک زندگی کنید این مسئله اجتناب ناپذیر است. در اینجا چندین راه حل مقرون بصرفه که می تواند در کاهش سر وصدای مزاحم در منزل شما کمک کند پیشنهاد می شود.

مدیریت منابع آلودگی صوتی

کنترل و مدیریت کردن وسایل صدا ساز مانند انواع ماشینهای ظرفشویی و لباسشویی.به این معنی که هم در هنگام خرید وسایل مولد صوت دقت در انتخاب کم سروصداترین آنها داشته باشیم و هم ساعات استفاده از آنها را مدیریت کنیم.

کاور کردن دیوارها

استفاده از دیوار کاذب حاوی عایق صدا مناسب برای دیوارهای مشترک.

پوشاندن دیوارها با سطوح سخت مانند پنل گچی، چوب و یا شیشه  که دارای قابلیت بالایی در عایق سازی هستند. به علاوه اضافه کردن سطوح نرم مانند پشم سنگ و یا فوم (فوم پلی یورتان) می توانید تاثیر فراوانی در کاهش سرو صدا داشته باشد و در انتها با استفاده از کاغذ دیواری  و یا کاشی های رنگی می توانید فضای زیبایی و آرامی برای منزل خود فراهم کنید.

استفاده از پنجره های دوجداره

استفاده از مواد و مصالح جاذب صدا

سطوح سخت امواج صوت را منعکس و سطوح نرم آنرا جذب می کند.استفاده از سقف کاذب آکوستیک با مصالح معدنی و یا گچی سوراخدار و نیز استفاده از موکت بجای سرامیک یا پارکت کمک زیادی به شما خواهد کرد.

 تعویض درب آپارتمان

بسیاری از آپارتمان هایی که امروز ساخته می شوند برای کاهش هزینه ها از درب های چوبی تو خالی استفاده می کنند این نوع از درب ها از نظر استحکام و عایق بندی صدا مناسب نیستند. جایگزین کردن درب چوبی با هسته کامپوزیتی می تواند پیشنهاد خوبی برای عایق بندی فضا باشد.

فرش کردن کف آپارتمان

پوشاندن کف اتاق ها با موکت یا فرش در کاهش انتقال صدا در بین طبقات کمک فراوانی می کند

پوشاندن درز زیر درب

درز زیر درب ممکن است به نظر نرسد، اما برای کاستن سر و صدا پوشاندن این قسمت نقش بسزایی دارد این یک راه ارزان و مناسب برای عایق کردن فضا نظر صوتی و هم از نظر حرارتی است.استفاده از نوارهای درز گیر در حاشیه درب یا پنجره شاید به نظر کار بی فایده ای باشد اما برای کاهش صدا راه حل کم هزینه و قابل قبولی است.

اضافه کردن قفسه کتاب به دیوار های مشترک

وجود قفسه های کتاب بر روی دیوار علاوه بر استفاده بیشتر از فضا نقش بسزایی در کاهش سر و صدا خواهد داشت . این دو دلیل خوبی می تواند برای داشتن قفسه کتاب در خانه باشد.


10 پیشنهاد برای ایجاد آرامش در خانه

وقتی از خیابان های شلوغ و پر استرس وارد خانه می شوید چه احساسی دارید؟ آیا تمام استرس را با خود به خانه می برید یا در خانه محیطی آرامش بخش دارید ؟
در دنیای آشفته امروز داشتن خانه ای با محیط آرامش بخش اهمیت ویژه ای دارد . امروزه با کمک معماری داخلی و علم روانشناسی راهکارهایی را برای تبدیل خانه به محیطی آرامش بخش و داشتن یه زندگی شاد تر پیشنهاد شده است که در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می کنیم :
1. تمامی اتاق های خانه مهم هستند حتی اتاق هایی که دیده نمی شوند یا مورد استفاده نیستند.
معمولا در هر خانه ای اتاقی وجود دارد که مهجور مانده و کمتر از آن استفاده می شود به همین علت اهل خانه به طراحی و چیدمان آن چندان اهمیت نمی دهند. بیشتر اوقات درب این اتاق ها بسته است. وجود این نوع فضا ها در خانه شاید به چشم نیاید اما در ایجاد انرژی منفی در خانه نقش زیادی دارند پس بهتر است تمامی قسمت های خانه هماهنگ طراحی و چیدمان شود.
2. همیشه خانه را مرتب نگه دارید نامرتبی فیزیکی در خانه به شکل ناخودآگاه باعث آشفتگی فکر می شود و این آشفتگی در بیرون خانه هم کارهای شما رو تحت تاثیر قرار می دهد . وقت آن رسیده که تمامی کارهای منزل را با برنامه ریزی انجام دهید و از شر این نامرتبی و آشفتگی خلاص شوید.
3.رنگ تحقیقات روانشناسی نشان داده رنگ هایی که در طراحی خانه استفاده می شود بر روی احساسات ،سلامتی جسمی و روحی افراد تاثیر می گذارد. رنگ می تواند دمای بدن یا اشتها را تغییر دهد و حتی خلق و خو و سطح انرژی شما رو تحت تاثیر بگذارد. بهتر است قبل از رنگ آمیزی دیوارها در مورد تاثیر رنگ ها آگاهی بدست بیاورید.
4.از سر و صدا های مزاحم خلاص شوید در بسیاری از آپارتمان ها دیوار های مشترک بین واحد های مسکونی نازک هستند و از مصالح بی کیفیتی در ساخته آنها استفاده شده همین مسئله باعث شده به راحتی سر و صدای همسایه مجاور باعث سلب آسایش افراد شود با عایق کاری دیوارهای مشترک تا حد قابل قبولی می توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد.
5. لحظات زیبای زندگی را قاب کنیم زندگی پر از اتفاقات خوب است (ازدواج،تولد و…) از این لحظات عکس چاپ کنید و به دیوارها نصب کنید . قاب کردن این لحظات باعث ایجاد انرژی مثبت در خانه می شود.
6.ایجاد فضای مثبت در خانه با خود فکر کنید ببینید فضای خانه را چطور می توانید شادتر کنید راهکارهایی مثل رفت و آمد با دوستانی که شاد هستند یا پخش موزیک های آرام پخش می تواند در به شکل گرفتن یک فضا شاد کمک کند.
7.فضای خانه خود را به طبیعت نزدیک کنید. با استفاده از عناصر طبیعی فضای آرامش بخشی را در خانه به ارمغان بیاورید. برای مثال از گلهای طبیعی در خانه استفاده کنید و یا در چیدمان منزل از چوب بهره ببرید.
8. استفاده از گیاهان در خانه تا جایی که برایتان امکان دارد از گیاهان در چیدمان خانه استفاده کنید. آنها به جز اینکه فضا را دلنشین تر می کنند باعث تصویه هوا و افزایش اکسیژن محیط نیز می شوند.
9.پنجره ها در طول روز پرده ها را کنار بزنید و پنجره ها را باز کنید اجازه بدهید هوا در خانه شما جریان پیدا کند و نور خورشید وارد بشود .
10.برای هر فعالیتی در خانه منطقه مشخص اختصاص دهید فضای مشخصی برای کار ، استراحت و بازی در خانه مشخص کنید این علامت گذاری ها باعث می شود به شکل ناخودآگاه ذهن شما برای انجام هر کار مشخصی از قبل آماده باشد و آشفتگی فکری به حداقل برسد.


سوالات متداول